Látványosságok

Kiskunmajsa az ország közepén, a Duna-Tisza közén a fővárostól 110 km, Kecskeméttől 60 km, Szegedtől közel 40 km távolságra található Kiskunhalas és Kiskunfélegyháza között, a Majsa-Fehértói Főcsatorna mellett.

A város fő vonzerejét a helyi fürdő jelenti. A több évtizedes múltra visszatekintő fürdő egész évben folyamatosan működik, és a család minden tagja felüdülhet a parkosított, sportolási lehetőségekkel is ellátott környezetben, illetve a kül- és beltéri gyógy-, csúszdás, hullám- és élménymedencékben. A termálvizes gyógymedencék nagyrészt a fedett csarnokban találhatók, kivétel a kültéri körmedence. Az élménymedencék egész évben és minden évszakban nyitva tartanak a péntek és szombati éjszakai fürdőzés idején is. A fürdő minden korosztály számára felejthetetlen élmény nyújt: dombcsúszda, pezsgőágyak, vizes barlang, gejzír, buzgárok, dögönyözők, masszírozók, vadvízi folyosó, pezsgőfürdő sziklacsobogó, vízgomba. A fürdő programokat, rendezvényeket is kínál vendégeinek, mint például a kempingben megrendezett Húsvéti Kempingtalálkozó és a Szüreti Fesztivál.

A fürdőzésen kívül a városban is találnak értékes látnivalót a turisták – mint az ‘56-os Múzeum és Kápolna, a Kisboldogasszony Római Katolikus Templom, a Konecsni György Helytörténeti Gyűjtemény, a Mayossaszállás Emlékmű, a Sörös korsó és Sörös pohár gyűjtemény, a Szökőkút, vagy a Tájház.

Ezen kívül természeti értékei is jelentősek, nagy arányban található meg itt a fokozottan védett tartós szegfű, a Kiskunmajsa – Bodoglári 720 hektáros igazi kiskunsági buckavidéket pedig 1984-től védetté nyilvánították. A területen kijelölt utak vezetnek a legszebb, legjellegzetesebb helyekre, nyár elején pedig a virágzó árvalányhaj is látható itt.

Mindezeken túl jelentős a városhoz kapcsolódó kerékpárút is, ami végighalad Jászszentlászlón, Móricgáton, és betér a páratlan adottságú Bugacra is.

Kiskunmajsától mintegy 25 km távolságra fekszik Kiskunhalas városa. Kiskunhalas a Duna–Tisza közi homokhátság legmagasabb részén fekszik. A fővárostól délre 148 km-re, a megyeszékhelytől, Kecskeméttől 63 km-re dél-délnyugatra, Bajától 56 km-re északkeletre, Szegedtől 55 km-re nyugat-északnyugatra található. Ahogyan azt a város neve is mutatja, halastó mellé települt, kezdetben mocsaras vidék volt. Legfőbb nevezetessége a halasi csipke, ami által nem csak országosan, de nemzetközi szinten is ismertté vált.

Látnivalók:

Halasi Csipkemúzeum – A város legnevezetesebb látnivalója a Csipkeház. A világelsőnek számító brüsszeli csipke után a magyar csipkevarró asszonyok remekművei a legelismertebbek. A múzeumban az üvegtárolókban kiállított szebbnél-szebb halasi csipke mellett élőben is megtekinthetik a látogatók a csipkevarrás folyamatát, ami nagy élményt nyújt gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Tájház – A faoszlopos tornácú, nádtetős parasztházat 1750 körül építtette az Orbán és a Baki család. A Tájházként üzemelő jellegzetes halasi gazdaház megőrizte a 19. század végének, 20. század elejének halasi parasztpolgári tárgyait, illetve bemutatja az érdeklődőknek a kor életkörülményeit és a városi állattartás-gazdálkodás építményeit.

Halas Galéria – A galéria 1999-ben alakult a Kiskunhalas tulajdonában levő képzőművészeti anyagok múzeumi kezelése céljából.

Sáfrik-féle szélmalom – Az 1860-as években épített szélmalmot 1901-ben Sáfrik József szélmolnár átépítette és korszerűsítette, 1940-től takarmánydarálóként működött. A ma is működőképes ipartörténeti építmény 1964-től műemlék.

Végh-kúria – Az épületet Végh István nemesember építette. A 19. század második felében tornáccal és melléképületekkel bővült, majd század végén újabb melléképületeket kapcsoltak hozzá. Az 1980-as évek elején a klasszicista stílusú épület teljes felújításon esett át. A Végh-kúria 1987-óta kiállító teremként működik, mintegy 70 négyzetméter területen. Kertjében szoborpark található, amiben 12 szobrász, közöttük hat Munkácsy- és Kossuth-díjas alkotó művei kerültek elhelyezésre

Thorma János Múzeum – A múzeumban kiállított tárgyak száma ma már meghaladja a 88 ezret. A gyűjtemény elsősorban néprajzi és helytörténeti jellegű, de régészeti és képző- és iparművészeti anyagot is tartalmaz, emellett jelentős a Dokumentumtár, Képtár és Fotótár is. Mindezeken túl a névadó Thorma János festőművész számos munkája is megtekinthető.

Sós-tó – A város északi szélétől 1,5 km-re, az 53-as út jobb oldalán elterülő Sóstó ideális horgászhely. A tó déli részén fürdőzési lehetőség adott, és büfé üzemel.